Acest articol nu este pentru Iulică Oane in mod special, este pentru angajații din primărie , care trebuie să înțeleagă că nu se mai poate să trăiască în teroare, infracțiune și stress. Într-o zi cineva va veni si vă va lua declarații, într-o zi veți fi în fața procurorului și vă veți aduce aminte de acest moment. Acum este momentul să puneți punct. Nu ați învățat nimic din experiența doamnei Despinoiu?
O sa va explicăm exact ce s-a întamplat atunci, iar acesta este adevarul, nu ceea ce vi s-a spus.
Va veni momentul când veți fi, poate, în locul doamnei, nevinovați și veți tremura pentru libertatea voastră. Vrei sa trăiești asa? Nimeni nu vrea.
Știm cum sunteți umiliți.
Oane vă va lăsa baltă într-o asemenea situație. Nu si-a asumat falsul, dar aruncat pe altcineva vinovăția.
Aveți vreo garanție că nu va face asta și cu voi?
În ianuarie 2017 Iulică Oane inițiază un proiect de hotărâre pentru înfințarea unei firme cu numele de “SERVICII COMUNITARE CORABIA SRL” care urma să o înlocuiască pe precedenta , mai exact “SC Aquacor SA” falimentată.
Consiliul Local al orașului Corabia, județul Olt, având in vedere:
Proiectul de hotărâre nr. 17311/29.12.2017 inițiat de primarul orașului Corabia.
Deci fosta intra în faliment (ca de obicei) și se naște SC SERVICII COMUNITARE CORABIA SRL. Ce-l deranja pe nea Iulică erau cei 2 consilieri Albu și Pârlea care atunci nu erau frați cu el. Din acest motiv trebuiau eliminați, nu avea nevoie de cineva care sa-i sufle in ceafă.
Așa că, LA REGISTRUL COMERTULUI A PREZENTAT FALSUL, aveti acum posibilitatea sa le comparati si veti vedea ca au disparut consilierii .
Odată cu hotărârea de consiliu a fost modificat si actul constitutiv. Dar consilierul local Mihaela Safta s-a prins și a făcut plângerea penala pentru fals. Procurorul Lia Sorin îl inculpa pe Oane, dar dosarul este luat la județ, motivându-se că nu era bine întocmit.
Oane scapă și rămâne vinovată Dospinoiu Tănțica, care fusese constrânsă de Oane să întocmească falsul. Dar interesant este că avocata Popa Narcisa, cea care a întocmit actul constitutiv l-a recunoscut pe Oane ca fiind cel care a prezentat buletinul însă el a spus că i s-a furat buletinul.
De ce ar fi avut vreun interes d-na Dospinoiu sa scape de cei doi consilieri locali (Albu și Pârlea)? Nu avea. Singurul care avea era Oane.
Banii publici se scurg cu acte fictive de la Primaria Corabia către acea firma unde lucrează soția (Nuți), soția lui Mitroi (pensionarul polițist), d-na consilier Varacleșcu si altii/altele.
După același tipar, toate firmele unde a fost Oane sunt falimentate.