Casa Ion Hagiescu-Mirişte, clădire monument istoric a fost readusă la viaţă printr-un proiect finanţat cu fonduri europene în valoare totală de 6.001.186,77 lei. Are un aspect somptuos fiind construită pe două nivele parter și etaj, în stil eclectic, partea din față în stil neoromânesc și partea din spate în stil apusean, sub formă de navă, având în componență și o pivniță cu acces din exterior. Clădirea este situată în centrul orașului, în aproprierea…
Citește mai multe pe: https://gazetaoltului.ro/actualitate/vineri8-iunie-la-caracal-va-fi-inaugurat-muzeul-de-etnografie-si-istorie-urbana-ion-hagiescu-miriste/